Uvod:
Dobro podešen ranac je ključan za ugodno i bezbedno planinarenje. Pogrešno podešen ranac može izazvati bol u leđima, ramenima i vratu, kao i žuljeve. Ovaj tekst će vam korak po korak objasniti kako da ispravno podesite ranac.
O ovome detaljno pričamo i prikazjemo u epizodi na našem Youtube kanalu Outdoor Tested, pa ako niste ljubitelj čitanja, pogledajte video u nastavku 🙂
1. Odabir ranca - Više od samo estetike
Prvi korak na putu ka savršeno postavljenom rancu za planinarenje je izbor prave veličine. Ovo može iznenaditi, ali visina osobe nije glavni faktor – ključ je u merenju dužine torzoa. Ne dajte se zavarati, nije retkost da visoke osobe trebaju manji ranac, dok one niže mogu zahtevati veći. Važno je pronaći ranac koji odgovara vašem torzu, a ne samo vašoj visini.
2. Podešavanje Waist Strapa - Osnova za pravilno podešavanje
Nakon što ste odabrali pravi ranac, fokusirajte se na waist strap koji se može još nazvati hip belt ili pojas za kukove. Ovaj deo ranca je ključan jer prenosi većinu tereta na kukove, smanjujući opterećenje na ramenima. Idealno, waist strap bi trebao nositi i više od 50% težine ranca. Podešavanje ovog dela je prvi korak ka udobnom nošenju ranca tokom vaših avantura. Postavlja se u visini kukova, na sredi, ne ispod i ne iznad kuka!
3. Podešavanje Ramenih Gurtni - Ravnomerno raspoređivanje tereta
Nakon što ste pravilno podesili waist strap, pređite na ramene gurtne. Ovaj korak je važan za ravnomernu raspodelu tereta i osiguranje da ranac čvrsto stoji na leđima bez da izaziva bol ili nelagodnost. Ramene gurtne bi trebalo prilagoditi tako da ranac stoji stabilno, ali bez prekomernog pritiska na ramena.
4. Gurtne za fino podešavanje - Dodatno prijanjanje ranca
Sledeći korak su fina podešavanja, ovde zatežemo tzv. Load Lifter gurtne, koje se nalaze blizu vrha vaših ramena, u visini ušiju. One vam omogućavaju da precizno prilagodite kako ranac “sedi” na vašim leđima, sprečavajući da se previše nagne unazad i izazove gubitak ravnoteže ili dodatni napor. Obratite pažnju da ove gurtne ne zategnete previše jer vam mogu otežati pomeranje glave i vratnog dela.
5. Grudne gurtne - Potpuna stabilnost i sloboda pokreta
Poslednji korak u podešavanju ranca jeste kačenje i podešavanje grudnih gurni. One služe da nam dodatno osiguraju ramene gurne, odvoje ih od miške i omoguće potpunu slobodu pokreta u rukama. Ovde je jako važno obratiti pažnju da ih zategnemo dovoljno da ne ometaju normalno disanje. Posebno na ove gurtne žene trebaju da obrate pažnju kako ih postavljaju. Pravilno postavljene grudne gurtne za žene su ili iznad ili ispod grudi, nikako preko grudi.
Ipak, vrlo često vidimo da ljudi ove gurtne ne zakače, to i nije neka velika greška ali svakako preporučujemo radi dodatne mobilnosti ruku i sveukupne stabilnosti da ove gurtne zakačite.
Bonus tip - Naviknite se da uvek podesite ranac
Kada su podešavanja završena, važno je proveriti sve još jednom. Ukoliko ste sve dobro postavili to je sjajno! Ali nemojte misliti da su sad ta podešavanja zauvek.
Prilikom svake promene u težini ranca, tereta koji nosite, računajte da je potrebno ponovo podesiti ranac i to iz početka. Nekada ćete ići u višednevni pohod, ostaviti šator i podloške u kampu i nastaviti uživanje prirodom sa manje težine. Tada je obavezno ponovo podesiti ranac.
Naša preporuka kao bonus tip je da svaki put kad skidate ranac, sve gurtne opustite kako bi vas to nateralo da prilikom sledećeg stavljanja ranca na leđa sve podesite pravilno.Na ovaj način osiguravate da je ranac svaki put optimalno postavljen za vašu kičmu i kukove, čime sprečavate potencijalne bolove i nelagodnosti.
Zaključak
Pravilno postavljanje ranca ključno je za uživanje u planinarenju bez bolova i neprijatnosti. Uložite vreme u početku da naučite kako da pravilno podesite ranac na osnovu vaše visine, težine tereta i oblika tela. Pratite ove korake i savete, i budite sigurni da će vaša sledeća avantura u prirodi biti puno prijatnija i udobnija. Srećno planinarenje!